Podstawowe zalecenia dla betonów zimowych

Okres zimowy to trudny czas na wykonywanie betonowania, ponieważ związany jest z wieloma ograniczeniami technicznymi i technologicznymi. Jednak pamiętając o kilku ważnych zasadach i przestrzeganiu zaleceń pozwalających na uzyskanie dobrej jakości mieszanki betonowej możliwe jest sprawne przeprowadzenie betonowania.

O czym należy pamiętać przy betonowaniu?

  • Należy przede wszystkim pamiętać o podstawowych właściwościach betonu i obowiązku pielęgnacji świeżej mieszanki po wbudowaniu. Jest to niezwykle ważny element i żaden dodatek zimowy czy grzanie składników mieszanki betonowej w celu podniesienia jej temperatury, nie zwalnia „budowy” z prowadzenia procesu pielęgnacji. Na czym dokładnie ten proces polega? Mówiąc najprościej, jest to osłonięcie i zabezpieczenie elementu przed bezpośrednim przemarznięciem czy wychłodzeniem. Najbardziej newralgiczne są małe elementy konstrukcji, niewielkie stropy, ściany czy wieńce. Wynika to z termiki twardnienia betonu. Hydratacja cementu w betonie (wiązanie wody przez cement w struktury krystaliczne ) jest reakcją egzoteryczną podczas której wytwarza się ciepło. Im większy gabaryt elementu, tym więcej wytwarza się ciepła i łatwiej ochronić go przed przemrożeniem.

Betonowanie w czasie zimy – ograniczenia

  1. Pompowanie mieszanki betonowej: pojawiają się ograniczenia techniczne wynikające ze specyfiki urządzenia. Nie zaleca się pompowania betonu poniżej -5°C. Jest to ryzykowne nawet w przypadku pompowania grzanego betonu, ponieważ rurociąg pompy działa jak chłodnica. W niskich temperaturach ryzykujemy zamrożenie mieszanki podczas zakorkowania pompy lub podczas przestoju w betonowaniu.
  2. Bardzo istotna jest temperatura mieszanki: normowy wymóg to min. 5ºC. Poniżej tej wartości beton nie powinien być wbudowany, ponieważ istnieje ryzyko przemrożenia. Zawarta w nim woda zamarzając rozszerza się i niszczy próbujące się formować fazy CSH. Następuje destrukcja wszystkich cech użytkowych w późniejszym betonie i jego parametry ulegają znacznemu obniżeniu (wytrzymałość, wodoszczelność, mrozoodporność).
  3. Stosowanie domieszek zimowych, przeciwmrozowych itd. – jest bardzo ważne i znacznie wspomaga dobre wykonanie betonowania. Nie jest jednak jedynym zabezpieczeniem przed działaniem mrozu. Bez właściwie zaprojektowanej mieszanki i właściwej pielęgnacji betonu po wbudowaniu, nie osiągniemy ochrony przed przemrożeniem. Jak działa domieszka zimowa?
  • Silnie redukują wodę;
  • Obniża temperaturę zamarzania wody. W normalnych warunkach to temperatura 0°C, a po użyciu domieszki nawet -3° lub -5°C;
  • Przyśpiesza twardnienie betonu i sprawia, że mimo niekorzystnych warunków rotacja deskowań jest niczym w okresie wiosenno-letnim przy użyciu tradycyjnych mieszanek.